Briefing – II Międzynarodowy FESTIWAL MUZYKI IM. JÓZEFA ŚWIDRA

Serdecznie zapraszam na briefing prasowy poświęcony Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki im. Prof. Józefa Świdra. Briefing odbędzie się dziś – 5 grudnia br. o godz. 12:00 w Rektoracie Uniwersytetu Śląskiego (sala 29, I piętro – ul. Bankowa 12, Katowice).

Muzyka chóralna znów zabrzmi na Śląsku

Drugi Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. Prof. Józefa Świdra

7-11. grudnia, Cieszyn, Śląsk Cieszyński i Katowice

Już po raz drugi Śląsk Cieszyński stanie się muzycznym sercem Polski za sprawą Festiwalu Muzyki im. Prof. Józefa Świdra. Postać wyjątkowego pedagoga i kompozytora jest dla organizatorów Festiwalu inspiracją dla rozwijania i propagowania muzyki chóralnej oraz dokonań twórców pochodzących ze Śląska Cieszyńskiego.

Program tegorocznego festiwalu obfituje w ciekawe wydarzenia o charakterze naukowym  i artystycznym  – mówi Izabella Zielecka-Panek, profesor nadzwyczajny  Uniwersytetu Śląskiego, dyrygent chóru Harmonia – w ramach III Konferencji Naukowej skupimy się na dyrygenckich kreacjach wykonawczych współczesnego rynku kultury; podczas seminarium i warsztatów dla dyrygentów poruszymy kwestie solowej i zespołowej emisji głosu w muzyce klasycznej i rozrywkowej; w trakcie zmagań w ramach Międzynarodowego Konkursu Chóralnego poznamy uzdolnionych artystów i wyłonimy, zdaniem jury, najlepsze zespoły wokalne. Prawdziwą gratką są warsztaty artystyczne prowadzone przez znakomitych śpiewaków sceny polskiej: Katarzynę Oleś -Blachę, Annę Lubańską, Andrzeja Lamperta, Roberta Gierlacha i Krystynę Świder, zwieńczone wykonaniem “La Petite Messe Solennelle” G. Rossiniego w Czeskim Cieszynie. Wydarzeniom towarzyszyć będzie wiele koncertów i recitali na terenie Śląska Cieszyńskiego a doskonałym zwieńczeniem będzie finał – polskie prawykonanie ostatniej kompozycji prof. Józefa Świdra – utworu „Singet dem Herrn ein Neues Lied na kwartet solistów, chór mieszany, chór dziecięcy oraz orkiestrę symfoniczną”.

Pomysłodawcą festiwalu jest Reprezentacyjny Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”, który jest jednym z najstarszych zespołów chóralnych na Śląsku. Zamysłem organizatorów jest, aby w ramach jednego festiwalu połączyć wszelkie środowiska, które skupiają się na promocji muzyki poprzez działalność chóralną –  akademickie, artystyczne i religijne. Ma również propagować wartość tradycji historycznych i przywiązania do ziemi ojczystej poprzez kultywowanie kultury muzycznej regionu, popularyzowanie twórczości kompozytorów Śląska Cieszyńskiego na całym świecie, a także rozpowszechnianie chóralistyki.

W RAMACH FESTIWALU ODBYWAĆ SIĘ BĘDĄ:

1. Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Kreacje wykonawcze współczesnego rynku kultury” – 07.12.2016.

2. Warsztaty międzynarodowe i seminarium dla dyrygentów – 08-09.12.2016.

3. Międzynarodowy Konkurs Chóralny im. prof. Józefa Świdra – 10.12.2016.

. Koncerty festiwalowe w miejscowościach Śląska Cieszyńskiego – 09-11.12.2016.

5. Koncert galowy festiwalu oraz koncert laureatów konkursu – 10.12.2016 – Cieszyn.

6. Koncert galowy festiwalu – 11.12.2016 – Katowice: polskie prawykonanie ostatniego utworu Profesora Józefa Świdra pięcioczęściowej kompozycji Singet dem Herrn ein Neues Lied na kwartet solistów, chór dziecięcy, chór mieszany i orkiestrę.

Więcej informacji i szczegóły programu na stronie: www.festiwalswider.us.edu.pl.